Program
 
Dette er det foreløbige program for ArtWeek ugen.
Programmet opdateres løbende
.
 
Lørdag den 29. juli
 
Kl. 15                   Udstillingen åbner
Kl. 15-16              ByPass spiller
Kl. 16                   Officiel åbning v/ Museumsdirektør Erland Porsmose
Kl. 16.30-17.30    ByPass fortsætter
Kl. 18                   Udstillingen lukker
 
Søndag den 30. juli
 
Kl. 10                   Udstillingen åbner
Kl. 10-17              Maletelt for børn
Kl. 11-17              Kathrine, Sonny og Henrik: 
   Memory-spil
   Tryk-Til-Tørre
   -linoleumstryk hænges på tørresnor i fælles arbejdsområde
Kl. 13 -14             Michael Sasserson går på scenen (foredrag)
Kl. 16-18              Anja Lovén fra DinNødHjælp
                            Foredrag om Anjas store arbejde med Heksebørn i Nigeria 
Kl. 18                   Udstillingen lukker
 
Mandag den 31. juli
 
Kl. 10                   Udstillingen åbner
Kl. 10-17              Maletelt for børn
Kl. 13-14              Jeff Ibbo går på scenen (foredrag)
Kl. 14-16              Croquis
Kl. 10-17              Stenhuggerworkshop
Kl. 18                   Udstillingen lukker
 
Kl. 19.30                Hvorfor er kunst så fantastisk?
                            Foredrag med kunsthistoriker Trine Ross
 
Tirsdag den 1. august
 
Kl. 10                   Udstillingen åbner
Kl. 10-17              Maletelt for børn
Kl. 10-17              Stenhuggerworkshop
Kl. 11-17              Kathrine, Sonny og Henrik:
   Memory-spil
   Perlemutti
   -perleplade-projekt med en noget skæv vinkel 
Kl. 13                   Bronzestøbning
Kl. 13 -14             Erik Lindberg går på scenen (foredrag)
Kl. 18                   Udstillingen lukker
 
Kl.19.30               Koncert
                            Gruppen Manifest med Tobias Trier i spidsen giver den gas
 
Onsdag den 2. august
 
Kl. 10                  Udstillingen åbner
Kl. 10-17             Maletelt for børn
Kl. 10-17             Stenhuggerworkshop
Kl. 13.                 Bronzestøbning
Kl. 13 -14            Viveca Møller går på scenen (foredrag)
Kl. 18                  Udstillingen lukker
 
Kl. 19.30             Når kunsten stiger.
                           Foredrag med Georg Metz
 
Torsdag en 3. august
 
Kl. 10                 Udstillingen åbner          
Kl. 10-17            Børnenes dag (se program her
Kl. 10-17            Stenhuggerworkshop for børn
Kl. 14.                De Jydske Helte - klassisk østjysk heltegøgl
Kl. 18                 Udstillingen lukker
 
Kl. 19.30            Koncert
                          Mike Anderson fører os ind i sit Blues univers
 
Fredag den 4. august
 
Kl. 10                 Udstillingen åbner
Kl. 10                   Børnenes egen udstilling åbner
Kl. 10-17            Maletelt for børn
Kl. 14-15            Søren Dujø Løvstrøm går på scenen 
Kl. 18                 Udstillingen lukker
 
Lørdag den 5. august
 
Kl. 10                 Udstillingen åbner
Kl. 10                   Børnenes egen udstilling åbner
Kl. 13-14              Kent Wahlbeck går på scenen (foredrag)
Kl. 14-16              Palle Lindgaard-Jørgensen afholder fotoworkshop (scenen)
Kl. 18                 Udstillingen lukker